the price of food, literally

Background: a few years back someone in the keto community posted a chart comparing the price of burger patties from various fast food joints. The intention was good, like, if you were in a jam, wanted something to eat, and didn’t have many options.

[Patron link]

Cool. That’s not how my brain works, though. Grams of protein per dollar, totes. And then compare calories to see which of them might be loaded with added fat (QaDRoT*: exclude those options at fast food joints).

*QaDRoT: quick and dirty rule of thumb

This holds true across the boards: from fancy fish/meat to fast food burger patties to protein bars.

Also, what you pay for is what you get (mostly). Hear me out!

So, what’s the magic number, grams of protein per $$?

For the rest of this article and more, head over to Patreon! Five bucks a month for access to this and all previous articles. 16% off for annual subscriptions! It’s ad-free and you can cancel if it sucks đź™‚

For personalized health consulting services: drlagakos@gmail.com.

Affiliate linksOMAHA. STEAKS. Check here for daily discounts and the best steaks of your life.

Still looking for a pair of hot blue blockers? TrueDark is offering 10% off HERE and Spectra479 is offering 15% off HERE. Use discount code LAGAKOS for a deal on CarbonShades. If you have no idea what I’m talking about, read this then this.

Naked Nutrition makes some great products, including Naked Grass Fed Protein. Also, free shipping 

20% off some delish stocks and broths from Kettle and Fire HERE

Real Mushrooms makes great extracts. 10% off with coupon code LAGAKOS. I recommend Lion’s Mane for the brain and Reishi for everything else

calories proper

2 responses to “the price of food, literally

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *